• Avaleht
  • Mõõgad
  • EROK pood
  • Vendlusfond
  • Kontakt


Mõõgad

  • Kaitseväe esitismõõkade statuut
  • Mõõga kandmine ja käsitsemine
  • Mõõga hooldamine
  • Sangrihmade sidumine
    /
  • Avaleht
  • /
  • Mõõgad
TSEREMONIAALMÕÕGAD

Mõõgad Eesti Vabariigis enne II maailmasõda

Vabadussõjas kasutati nii esindus- kui lahingumõõku, mis olid enamasti saadud Vene armeelt aga ka lahkuvatelt Saksa sõjaväelastelt. Lahingurelvana kandsid mõõka ratsaväelased, suurtükiväelased ja jalaväe ratsamaakuulajad. 1920. aastate alguses hakati tõsisemalt tegelema vormi sh mõõga küsimustega. 1921. aastal hakati koostama vormi kirjeldust.

Esimesed mõõga näidised valmistati 1924. aastal Carl Eickhorni tehases Solingenis, Saksamaal. Üheks oluliseks tingimuseks oli, et mõõka ehiks riigi tunnus - Vabariigi vapp. Näidistega jäädi rahule ning hakati otsima valmistajat, pakkumisi tuli ka teistest tehastest kuid valituks osutus Carl Eickhorni tehas ning neile esitati tellimus millest esimene partii jõudis Eestisse 1925.

Vormi kirjeldus, kuhu kuulus lisaks lahingumõõgale ka maaväe esitismõõk kinnitati 1924, mereväe ohvitseride esitismõõga kirjeldus kinnitati 1925. Eeskirja täiendati mitu korda  ning 1937 viidi sisse ka mere- ning lennuväe ja õhukaitse suurtükiväe ohvitseride esindusrelvana vestu (kortik).  1935. aastaks jäid aktiivselt kasutusele jalaväe ja mereväe tseremoniaalmõõgad,  lahingumõõgad hakkasid kaduma.

Toona kasutati eesti keeles mõisteid esitisvorm ja esitismõõk, millele tänapäeval vastavad tavavorm ja tseremoniaalmõõk. Ajaloolise järjepidevuse hoidmiseks kannab „Kaitseväe esitismõõkade statuut“ ajaloolist nime, mis on leitav ka Vendlusfondi kodulehelt.

Eesti kaitseväe mõõk oli ohvitseri vormiriietuse element, mida kanti pidulikel tseremooniatel ja paraadil.  Vehklemisoskust peeti iga ohvitseri elementaarsete oskuste hulka ja sõjakoolis kuulus mõõga käsitsemine nii esmase väljaõppe kui ka vanemohvitseride täienduskursuste õppekavadesse.


Illustratsioon: Kaitseväevormi kirjeldus ja vormikandmise määrused 1939

Tseremoniaalmõõgad taastatud Eesti Vabariigis

Eesti Reservohvitseride Kogu (EROK) on asutamisest peale pidanud oluliseks ajaloolise järjepidevuse säilitamist ja loeb ennast 23.06.1933 asutatud Tagavaraohvitseride Kesksektsiooni (TOS) järglaseks hoides seeläbi elus Vabadussõja järgselt kujunenud Eesti ohvitserkonna traditsioone. Seepärast on iseenesest mõistetav, et EROK nägi vajadust taastada mõõga kandmise kultuur, mis oli ennesõjaaegse Eesti ohvitserkonna jaoks oluline osa ohvitseriks olemisest.

Juba 1993. aasta iseseisvusparaadil oli Kuperjanovi Üksik-Jalaväepataljoni liputoimkond mõõkadega mis olid küll muuseumist laenatuid kuid näitasid, et kaitseväelastel on soov mõõkasid kasutada. 
Võidupüha paraadil Rakveres 2004. aastal olid mereväelased mõõkadega. 2005. aasta Võidupüha paraadil Paides lisandus reservohvitseride liputoimkond ja 2006. aastal Vabariigi aastapäeva paraadil 4 liputoimkonda aga endiselt laenatud mõõkadega. See oligi viimane kinnitus, et Eesti Kaitseväel on vaja oma mõõkasid!

2006. aasta aprillis võttis EROK esimees major (reservis) Heino Piirsalu ühendust Saksamaal, Solingeris asuva Weyersberg, Kirschbaum & Cie (W.K.C.) tehasega, et alustada maaväeohvitseri tseremoniaalmõõga taastamist. Carl Eickhorni tehases selleks ajaks enam mõõku ei valmistanud. W.K.C.-l on samuti pikk ajalugu mõõkade valmistamisega ja järgitakse traditsioonilisi töövõtteid ja tehnoloogiaid - mõõgad ja vestu on valmistatud käsitsi ning terade kaunistamisel kasutatakse traditsioonilist happesöövitustehnikat. Samuti oli määrav, et tehas valmistab mõõku enamusele Euroopa riikide kaitsevägedele.



Originaalsetest, 1925. aastal kasutusele võetud Eesti ohvitseride mõõkadest on tänaseks säilinud vähesed. 1940. aastal anti Punaarmeele ja uuele võimule üle väeosade arvel olevad mõõgad, 1941. aastal kästi ka tsiviilelanikkonnal ära anda nende käes olevad külmrelvad (soome pussid, mõõgad, täägid).

Mõõkade tseremoniaalse kasutamise traditsiooni taastamiseks kasutati eeskujuna varasemat säilinud originaalmõõka ning kollektsionääridelt, muuseumitest ja arhiividest pärinevaid fotosid ja dokumente.

Illustratsioon: Kaitseväevormi kirjeldus ja vormikandmise määrused 1939

2006. aastal esitletigi avalikkusele Laidoneri Muuseumis Viimsis uut Kaitseväe maaväeohvitseri tseremoniaalmõõka. Esitletud mõõga näol on tegemist Eesti Kaitseväes enne II Maailmasõda kasutusel olnud originaalmõõga koopiaga, mõningate väikeste mööndustega. Mõnede varasemate puuosade asemel on kasutatud tänapäevasemaid materjale. Ka on varasemaga võrreldes veidi muudetud mõõgateral olevat Toompea siluetti.

2009. aastaks oli maaväeohvitseri mõõga eeskujul taastatud ka mereväeohvitseri mõõk ja toonane kaitseväe juhataja kindralleitnant Ants Laaneots andis Meremuuseumis üle esimesed mereväeohvitseri mõõgad. Mereväeohvitseri mõõk taastati täpselt Eesti Mereväes enne II maailmasõda kasutusel olnud originaalmõõga järgi ja samas tehases kus eelnevalt oli maaväeohvitseri mõõk taastatud. Mõõga taastamisel osalesid ka Eesti Merevägi ja KL Meredivisjon.
 
2012. aastaks oli valminud ka taastatud õhuväeohvitseri vestu, taastamise eestvedajaks oli õhuväe juhtkond. Enne II maailmasõda Eesti Kaitseväes ühtegi vestut valmis teha ei jõutud, seega vestu kavandi kujundamisel lähtuti ennesõjaaegse kaitseväe vormiriietuse kirjelduses avaldatud tera ühe poole, käepideme ja tupe eskiisist. Tera teine pool paluti kujundada graafik Arno Mägeril ning vastavalt Õhuväe Staabi taotlusele paigutati sinna õhuväe sümboli Põhjakotka ja Vabadussõjas 1919. aastal sõjasaagiks saadud lennuki Sopwith 1½ Strutter kujutis.

Allohvitseridel ei olnud sõdadevahelisel perioodil eraldi esitismõõka, vaid tseremooniatel kasutati vajadusel rasket lahingumõõka mis oli kasutusel terariistana ratsaväes ja suurtükiväes. Peale seda kui olid taastatud ohvitseride tseremoniaalmõõgad ja- vestu ja neid aktiivselt paraadidel ka kasutama hakati, tekkis olukord kus allohvitseridest liputoimkonnad hakkasid kasutama ohvitseride mõõka kuna muud ei olnud. Olukord muutus eriti raskeks kui loodi Kaitseväe veebli ametikoht, mille kohustuste hulka kuulus ka paraadide ja pidulike rivistuste läbiviimine rivistajana ning sama ülesannet täitsid ka üksuste veeblid.

Sellest vajadusest tulenevalt hakkas EROK koostöös kaitseväe allohvitseridega tegelema allohvitseride mõõga väljatöötamisega, eeskuju võeti enne sõda kasutatud raskest lahingumõõgast aga ka mujal maailmas kasutusel olevatest allohvitseride mõõkadest ning loomulikult vaadati, et loodav mõõk esindaks ennekõike Eesti Vabariigi allohvitserkonda. 2019. aastaks oli mõõk valmis.

Traditsioonid


2010. aastal andis kaitseväe juhataja kindralleitnant Ants Laaneots üle Reservohvitseride Kogu annetatud maaväeohvitseri mõõga parimale lõpetajale, sõjakooli kiitusega lõpetanud nooremleitnant Ragnar – Aleksander Jõgile.  Sellest hetkes alates on Kaitseväe Akadeemial saanud traditsiooniks kinkida iga aasta parimale maaväe-, mereväe- ja õhuväekursuse lõpetajale vastava väeliigi mõõk või vestu.

Foto: kaitsevägi 2018

2006. aastal annetas Eesti Reservohvitseride Kogu maaväeohvitseri mõõga nr 0001 Eesti Vabariigi presidendile mida hoitakse Kadrioru lossis. Alates 2017. aastast on saanud traditsiooniks, et president annab oma mõõga vabariigi aastapäeva kaitseväe paraadi Eesti lipu liputoimkonnale mis koosneb reservohvitseride kogu liikmetest. Peale paraadi tuleb mõõk liputoimkonnal presidendile tagastada.

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Mõõkade numeratsioon

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR
Iga väeliigi mõõk numbriga 0000 on etalonmõõk, mis jääb Eesti Reservohvitseride Kogu käsutusse ja on eeskujuks järgnevate mõõkade valmistamisel.

Maaväeohvitseri mõõgad nr 0001 – 0009 on institutsionaalsed mõõgad mis on annetatud järjekorras Eesti Vabariigi Presidendile, Kaitseväe juhatajale, Kaitseliidu ülemale, Sõjakoolile ja Eesti Sõjamuuseumile.

Õhuväeohvitseri vestu nr 0001 on institutsionaalne ja kuulub õhuväe ülemale.

Mereväeohvitseri mõõku 001 - 004  loetakse institutsionaalseteks. Need annetati järjekorras: 2009. aastal kõrgeimas auastmes olnud mereväelane; 2009. aastal ametis olnud mereväe ülem; taasiseseisvunud Eesti esimene mereväe ülem ja  2009. aastal ametis olnud Kaitseliidu mereüksuse Meredivisjoni pealik.

Allohvitseri mõõgad nr 0001 - 0100  on institutsionaalsed mõõgad mis on Eesti Kaitseväe väeliikide, väeosade, brigaadide ja pataljonide veeblitele mõeldud. Kusjuures mõõk nr 0001 kuulub Eesti Kaitseväe veeblile ja 0002 Kaitseliidu veeblile.
 
Maaväeohvitseri mõõku alates nr 0010, mereväeohvitseri mõõku alates nr 005 ja õhuväeohvitseri mõõku alates nr 0002 saavad tellida endale Eesti ohvitserid ning allohvitseri mõõku alates nr 0101 Eesti allohvitserid kusjuures maaväeohvitseri mõõk nr 0010 kingiti Eesti Reservohvitseride Kogu liikmete poolt Rüütliristi kavalerile Harald Nugiseks´ile tema 85. aasta juubeliks.

Mõõgad alates nr K10001 on kollektsioonmõõgad, mille kuuekohalisele numbrile on lisatud K täht ja mida saavad endale tellida kollektsionäärid ning isikud, kellel ei ole Eesti Vabariigi ohvitseri või allohvitseri auastet.


Eesti Kaitseväe tseremoniaalmõõga projekti suurtoetajad läbi aastate:
Kol-ltn Toomas Luman, kpt-mjr Toomas Peek, mjr Andre Lilleleht, kpt Aivar Riisalu, Hansapank, Kaitsevägi, Kaitseliit, Õhuväe staap, Kaitseliidu Meredivisjon
vendlusfond@erok.ee +372 511 5248  Müügi- ja tagastustingimused
  • EST
  • ENG
  • Avaleht
  • Mõõgad
    • Kaitseväe esitismõõkade statuut
    • Mõõga kandmine ja käsitsemine
    • Mõõga hooldamine
    • Sangrihmade sidumine
  • EROK pood
    • EROK liikmele
      • EROK rinnamärk
      • EROK käiseembleem
      • EROK metall kruus
      • EROK mikrofiiber saunalina
      • EROK T-särk
  • Vendlusfond
  • Kontakt
  • EST
  • ENG